wtorek, 8 listopada 2011

Unikatowość biżuterii

Ludzie od zarania dziejów przyozdabiali swoje ciała. Początkowo ograniczano się głównie do tatuaży oraz okryć nagiego ciała, które były elementem charakteryzującym, odróżniającym od siebie cywilizacje, plemiona. Z czasem wraz z rozwojem cywilizacji pojawiły się pierwsze twory, które można nazwać początkami biżuterii. Pierwsze „wyroby” powstawały z części szkieletów zwierząt, czasami również ludzi. Początkowo „biżuteria” miała za zadanie odstraszać wrogie plemiona, ukazując brutalność, bezwzględność oraz siłę noszących owe twory. Z czasem nabrała ona jednak zupełnie innego charakteru – stała się elementem „upiękniającym” ludzi. Początek biżuterii z prawdziwego zdarzenia wiążemy z odkryciem przez ludzkość złota.
Złoto jako metal szlachetny wbrew pozorom jest metalem miękkim, tak więc szybko zorientowano się, że w łatwy sposób, przy odpowiedniej temperaturze można nadawać temu materiałowi dowolne kształty. Ze względu na swój hipnotyzujący kolor i rzadkość występowania złoto stało się dobrem dla najwyżej usytuowanych warstw społecznych.
Poszczególne cywilizacje bardzo łatwo można odróżnić od siebie patrząc na style wykonywanej przez nie biżuterię. Na pierwszy rzut oka nawet laik jest w stanie wskazać, które wyroby były wykonane w Egipcie, a które w Ameryce Południowej przez Azteków. W Europie złotnictwo zaczęło swój wielki rozwój już w średniowieczu. Podobnie jak w czasach starożytnych, tak i w średniowieczu wyroby ze złota były zarezerwowane dla elit. Biżuteria była swojego rodzaju przywilejem, a każdy z poszczególnych wyrobów był robiony raz, co nadawało mu niepowtarzalny charakter. Charakter, który w dzisiejszych czasach został odsunięty na bok…
Jubilerstwo w dzisiejszym świecie odgrywa znacznie większą rolę, gdyż jego produkty towarzyszą nam w życiu codziennym i nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla jednej grupy ludzi. Są one wykończeniem każdej kreacji, a zarazem odzwierciedleniem charakteru osoby, która ją nosi. Niestety z przykrością należy stwierdzić, że dzisiejsza biżuteria staje się towarem nie dużo różniącym się od roweru. Można tak stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, gdyż większość renomowanych firm jubilerskich tworzy swoje wyroby na podstawie tzw. odlewów (produkty odlewane z form), co sprawia, że są one jednakowe, jakby zeszły z taśmy produkcyjnej. Nie można im odebrać piękna, stylu, klasy, blasku, ale nie można również stwierdzić, że są one unikatowe, a biżuteria taka właśnie powinna być. Konsumenci często z lenistwa idą po linii najmniejszego oporu i nie zastanawiając się zbytnio nad tym kupują rozpatrywane „błyskotki” w sklepach. Należy sobie jednak zadać następujące pytanie:
Czy biżuteria, która będzie towarzyszyć nam codziennie powinna być jedyna w swoim rodzaju?
Jest ona przecież swojego rodzaju dziełem sztuki. Kupując obraz mamy nadzieję, że drugi taki sam już nie powstanie (chyba, że lubujemy się w replikach). Dlatego warto sprawić by nasz zakup był również niepowtarzalny. Biżuterię kupujemy zarówno dla siebie, jak i dla najbliższych. Czy ukochana osoba, którą obdarowujemy nie zasługuje na coś wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju?
Taką biżuterię jest w stanie stworzyć tylko i wyłącznie jubiler w pracowni jubilerskiej. Wbrew pozorom stworzenie czegoś nowego nie jest droższe niż gotowy wyrób, a wręcz przeciwnie – jest tańsze. Jubiler pomoże nam urzeczywistnić nasze własne projekty np. pierścionków, łańcuszków, bransolet, kolczyków, itp. Przy jego fachowej pomocy jedyną rzeczą, która nas ogranicza jest nasza wyobraźnia, tak więc pole do popisu mamy ogromne. Własne pomysły i konsultacja z prawdziwym fachowcem pozwoli nam stworzyć rzecz, której nikt inny nie będzie posiadał. Twórzmy, a nie powielajmy. W czasach, w których wszechobecna popkultura podaje nam wszystko gotowe na tacy, dyktując nam panujące trendy możemy sami decydować o tym co jest piękne, co jest wartościowe, gdyż jest to tylko i wyłącznie nasze – jest unikatowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz